Kraniosakrální terapie - titulní fotografie

Kraniosakrální terapie

O metodě

Naše tělo, mysl a duch jsou propojené jedno s druhým a ve zdraví jsou v dokonalé rovnováze. Pokud nás něco z této rovnováhy vyvede, projeví se to jako tělesné, mentální nebo emocionální obtíže. Kraniosakrální terapie (KST) je technika, která má harmonizační účinek na celé tělo ve svém fyzickém a psychickém projevu a zdravotní obtíže řeší z pozice jejich příčin. Je vynikající relaxační metodou a jako preventivní ošetření přináší podporu a upevnění zdraví a odolnost organismu vůči nemocem a stresovým situacím.

Kraniosakrální terapie (cranium = lebka, sacrum = křížová kost) se primárně nezabývá vnějšími příznaky problémů, symptomy, ale orientuje se na prohloubení působení zdraví. Zdraví je během našeho života neustále přítomné. Projevuje se jako životní síla. Je to přístup k práci s tělem, jejímž základem je Dech života – životní síla, která je právě spojená s vrozeným zdravím, s naším bytím a podstatou.


Jak probíhá ošetření

KST je alternativní terapie, která využívá jemný dotek a je velice příjemná a uvolňující. Provádí se        v leže na zádech v pohodlném oblečení na pohodlném měkkém masážním lehátku a s klientem se téměř vůbec nemanipuluje. Terapeut podle potřeby a po dohodě s klientem přikládá ruce na nebo pod tělo a vnímá přitom kvalitu kraniosakrálního pulzu, a tak jemně, a přesto velmi účinně uvolňuje fyzické i psychické bloky. Terapeut s klientem spolu během ošetření komunikují a terapeut skrze naslouchání projevům klientova zdraví pomáhá uvést celý systém do harmonie a zahájit léčivé procesy. Ty se aktivují na všech úrovních – fyzické, psychické, emocionální i spirituální. Konkrétně během ošetření může klient pociťovat například pocit chladu, tepla, brnění, tlaku, houpání, proudění v těle, rozšiřování do prostoru či nejrůznější emoce. Mohou se dostavit i velmi příjemné pocity vlastní neohraničenosti a spojení s jednotou, jaké můžete znát například z meditace. Klient se během ošetření dostává do stavu hluboké relaxace a tělo tak regeneruje své energetické zdroje. Někteří během ošetření i usnou, jiní mohou mít pocity spojené s návratem do dělohy do období před, během či po porodu. Na závěr má klient možnost si ještě chvíli odpočinout a nechat vše pozvolně doznít. Samotné ošetření na lehátku trvá přibližně 60 minut a celá návštěva terapeuta pak vyjde asi na 90 minut. Kraniosakrální terapie může z vnějšího pohledu připomínat práci s energiemi - reiki. V jádru se však jedná o naprosto odlišnou metodu, založenou na zcela jiných principech. Terapeut nedodavá klientovi vlastní energii, ale pomáhá klientovi podpořit svůj vlastní rytmus Dechu života - univerzální léčivé síly.

Frekvence ošetření je individuální a záleží na konkrétních obtížích. Pro docílení větších změn doporučuji projít 6 – 10 ošetření v rozmezí 1 měsíce. Terapie je vhodná pro všechny věkové kategorie.

KST se využívá k léčbě různých zdravotních problémů, včetně migrén, bolesti zad, nespavosti, stresu, zažívacích problémů, menstruačních problémů, úzkostí a poruch spánku. Někteří lidé tuto terapii vyhledávají také pro podporu celkového zdraví, podporu imunitního systému a relaxaci.

 

Kdy tato metoda pomáhá:

  

Tato metoda je také vhodná pro těhotné a děti bez rozdílu věku – od miminek až po mladistvé.

Porod

 

Miminka a batolata

Mladší děti a mladiství

Jak probíhá ošetření u malých dětí?

Kojenci a malá miminka mohou být ošetřena v leže nebo v náruči maminky. Batolata, která nevydrží být v klidu, mohou být ošetřena na zemi na dece, kde budou mít hračky úměrné ke svému věku a terapeut u nich sedí a provádí ošetření.


Má kraniosakrální terapie nějaké kontraindikace?

Tato metoda obecně žádné kontraindikace nemá a je vhodná pro všechny věkové kategorie – miminka, děti, dospělé, těhotné ženy i seniory. Pokud máte nějaká zdravotní omezení, vždy jej dopředu konzultujte se svým terapeutem a upozorněte jej na ně. Ve výjimečných případech se může stát, že vám terapeut ošetření nedoporučí a to například po čerstvé operaci hlavy a páteře či nedávné mozkové příhodě nebo také při podezření na krvácení do prostoru lebky. Dále je také potřeba zmínit, že tato metoda nenahrazuje odbornou lékařskou péči, ale může ji krásně doplnit.

Zpět na úvod